A százhalombattai Forrás Néptáncegyüttes sikerét hozta az 23. Szolnoki Országos Néptáncfesztivál, amelyen péntektől vasárnapig az ország különböző részeiről érkezett tizenhat táncegyüttes és számos zenész lépett színpadra a versenyprogramban.
A neves szakemberekből álló zsűri - Felföldi László néptánckutató, a Magyar Tudományos Akadémia tagja elnökletével - ítélte oda a helyi vállalkozók, a szolnoki önkormányzat, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Kulturális Alap és a Tiszta Formák Alapítvány által felajánlott díjakat.
A legrangosabb kategóriában, az együttesek versenyében a százhalombattai Forrás Néptáncegyüttes vitte el a pálmát.
A szólisták közül Dömötör Lucát, az AJDA-Budapest Kortárstánc Főiskolától és Kabdebon Szabolcsot, a Tisza Táncegyüttes táncosát találták a legjobbnak a szakemberek.
A zenei első díjat a Dűvő Zenekar kapta a fesztiválon nyújtott összteljesítményéért.
A legjobb koreográfus díjat Bólya Dávid a Legény, búcsú? című koreográfia megalkotásáért érdemelte ki.
A fesztivált 1964-ben rendezték meg először. Hosszú éveken át tartó sikeres rendezvények után 1999-ben megszakadni látszott a sorozat, de a Tisza-parti városnak 2009-ben sikerült újraindítania a rendezvényt.
Forrás:www.ma.hu
Matókné Kapási Julianna, a Bartina Néptánc Együttes művészeti vezetője elmondta, 25 tánccsoportot láttak vendégül, köztük a bartinások két csoportja lépett fel. A Töpörtyűk Mihó Erika és Tóth Zoltán sárközi táncokból összeállított Fogjunk törököt című koreográfiáját mutatták be. Az Aprók előadása a Holt-Duna partján címet viselte, a koreográfiát Huszárikné Böröcz Zsófia és Tóth Zoltán állította össze bogyiszlói táncokból. Matókné Kapási Julianna úgy véli, jól sikerültek az előadások, sokat fejlődtek a gyerekek a decemberi bemutató óta. Az azonban, hogy a teljesítmény elég lesz-e a továbbjutáshoz, csak két hét múlva derül ki, miután a verseny második előválogatóját is megtartották Szolnokon. A zsűri ugyanis csak azután határoz a döntőt érő tizennégy aranyminősítésről, hogy valamennyi produkciót látták.
A versenyt egyébként a Kalocsán élt és alkotott Tóth Ferenc koreográfus- táncpedagógusról nevezték el, aki zseniálisan ábrázolta alkotásaiban a gyermeki lélek megnyilvánulásait. A megmérettetés célja, hogy lehetőséget biztosítsanak a gyermektánc együtteseknek a szakmai találkozóra és a tapasztalatcserére, illetve a szervezők ösztönözni szeretnék a fiatal szakembereket, a pályakezdő koreográfusokat új alkotások létrehozására, hogy a Kárpát-medence magyar és nemzetiségi táncanyagából, gyermekjátékaiból és szokásaiból új művek szülessenek.
A döntőt április 18-án rendezik Budapesten, ott hat csoport részesülhet az „Örökség nívódíjas gyermektánc koreográfia” címben.
A miniszter kiemelte: az igazi kultúra soha nem fordít szembe, hanem mindig egyesít. Véleménye szerint hiába a gazdasági növekedés, ha ebből nem jut a kultúra támogatására, hiszen "csak azok a nemzetek voltak képesek felértékelődni, akik ragaszkodtak saját nyelvükhöz, kultúrájukhoz".
Balog Zoltán felidézte, hogy a kormány idén 17 milliárd forinttal többet fordít a kultúrára, mint a korábbi években. Kiemelte a Zeneakadémia megújulását, amelyet a "hazai kulturális élet legmeghatározóbb beruházásának" nevezett. Emellett megemlítette még a Fejér megyei levéltár megújítását és a Budapest Music Center megnyitását is, amelyre 600 millió forintot áldozott a kormány. Ezen felül szólt a Várbazár áprilisi átadásáról, az Ybl-bicentenárium kapcsán a Honvéd Főparancsnokság épületének részleges rehabilitációjáról és a pesti Vigadó megújulásáról is.
A beszédet követően a miniszter átadta a Balassa Péter- és Csokonai Vitéz Mihály-díjakat, a Minősített Könyvtár és Minősített Közművelődési Intézmény címeket, valamint a Közművelődési Minőség díjat.
A százhalombattai Forrás Néptáncegyesület tagjai Csokonai Vitéz Mihály-díjat vehettek át Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől és Halász Jánostól, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkárától. (Fotó: Eöri Szabó Zsolt)
Balassa Péter díjat vehetett át Szirák Péter irodalomtörténész, a Debreceni Egyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének vezetője. Csokonai Vitéz Mihály-díjjal tüntették ki Kocsán László hagyományőrzőt, néptáncoktatót és Török Lászlót, a szabadszállási Baksay Sándor Református Gimnázium és Általános Iskola tanárát. Közösségi kategóriában Csokonai Vitéz Mihály-díjat vehetett át a Kartali Asszonykórus, a százhalombattai Forrás Néptáncegyüttes és a Vass Lajos Kórus.
Minősített Könyvtár címmel tüntették ki a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtárat, a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Könyvárat és Levéltárat, valamint a Gödöllői Városi Könyvtárat és Információs Központot. Minősített Közművelődési Intézmény címet adományozott Balog Zoltán a tiszakécskei Arany János Művelődési Központ és Városi Könyvtár részére, az Egri Kulturális és Művészeti Központ számára, valamint a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ Nonprofit Kft. részére. A békéscsabai Csabagyöngye Kulturális Központ Közművelődési Minőség díjban részesült.
A díjátadót követő gála előtt Halász János kultúráért felelős államtitkár mondott pohárköszöntőt. Szavai szerint "nemzeti kultúránk több, mint a nemzeti sajátosságok gyűjteménye, a nemzeti kultúra élő valóság, ezt bizonyítja a ma díjazottak eddigi munkája is".
A köszöntő után a nemzeti intézmények első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal adtak kultúra napi műsort. Az esten a Szegedi Nemzeti Színház, a Szegedi Kortárs Balett, a Nemzeti Táncszínház, a Szegedi Szimfonikus Zenekar, a Pécsi Balett, a PTE Zeneművészeti Intézete, a Csokonai Nemzeti Színház énekkara, a Nemzeti Színház, a Hagyományok Háza, a Magyar Állami Népi Együttes zenekara, a Színház és Filmművészeti Egyetem, a Magyar Állami Operaház, a Nemzeti Balett, a Kaposvári Egyetem, a Magyar Cirkusz és Varieté és a Baross Imre Artistaképző Szakiskola, a Budapesti Operettszínház, a Honvéd Együttes, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Cantate vegyeskara, a Győri Balett és a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola szerepel.
http://www.kultura.hu/13-kultura-napi-dijazott
Ahogy Kodály fogalmazott, a kultúrát nem lehet csak úgy megörökölni – mondta el Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere január 22-én a Nemzeti Színházban. A kultúra belőlünk indul és hozzánk tér vissza – tette hozzá Halász János kulturális államtitkár utalva a 13 elismerést átvett személyek, szervezetek munkájára.
Kultúránk és nyelvünk egyetlen nemzeti vagyonunk, amelyet elvenni nem lehet, csak leértékelni – igazán sikeresek is azok a nemzetek lettek a 20. század második felében, melyek megerősítették kulturális eredményeiket. „Nincsen gazdasági felemelkedés a nemzeti nyelv és kultúra megtartó ereje nélkül” – mondta el a miniszter. Kodály gondolatait idézve kifejtette, hogy a kultúrát nem lehet csak úgy megörökölni, a kulturális értékeket ápolni kell. Példaként említette meg a Snétberger-központot, mely széles körben fogadja a zenei területen tehetséges roma fiatalokat. Kiemelte továbbá az elmúlt években befejeződött, vagy a közeljövőben lezáruló nagyobb kulturális beruházásokat, többek között említést tett a Budapest Music Centerről, a Pesti Vigadóról, a Zeneakadémiáról és a Fejér Megyei Levéltárról.
Az est folyamán Eperjes Károly és Tompos Kátya adott elő, majd a nemzeti intézmények műsorát tekinthette meg a közönség.
Díjazottak
Balassa Péter-díj
• dr. Szirák Péter
Csokonai Vitéz Mihály-díj
Alkotói kategória
• Török László
• Kocsán László
Közösségi kategória
• Kartali Asszonykórus
• Vass Lajos Kórus
• Forrás Néptáncegyüttes
Minősített Közművelődési Intézmény Cím
• Arany János Művelődési Központ és Városi Könyvtár - Tiszakécske
• Egri Kulturális és Művészeti Központ - Eger
• Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ Nonprofit Kft. – Kecskemét
![]() |
Ramháb Mária, a kecskeméti könyvtár igazgatója átveszi a díjat |
Közművelődési Minőség Díj
• békéscsabai Csabagyöngye Kulturális Központnak
Minősített Könyvtár Cím
• Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár, Kecskemét
• Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Könyvár és Levéltár, Szombathely
• Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ.
Összesen nyolc táncegyüttes és zenekar mutatkozott be a Széchenyi térről a Dugonics térig tartó menettáncban péntek este. A zenés-táncos felvonulással kezdetét vette az idei háromnapos Martin György Néptáncfesztivál.
Már a Széchenyi téri kiindulópontnál egymást túlharsogva énekelt a nyolc bemutatkozó együttes, miközben a népzenészek húzták a talpalávalót. A látványos menettánc végigvezetett a Kárász utcán át egészen a Dugonics téri kisszínpadig. A lányok nyakig pörgették szoknyáikat, csujogatókat énekeltek, a férfiak pedig óriási ugrások közepette csattogtatták csizmáikat.
A fesztivál – akár csak a korábbi években – idén is neves hazai és határon túli magyar együtteseket hozott el a nézőknek: üdvözölte a szép számmal egybegyűlt közönségetRoboz István, a Szegedi Nemzetközi Néptáncfesztivál Alapítvány kuratóriumi tagja. A megnyitón Pál Lajos, a fesztivál egyik zsűritagja azokat az ifjakat dicsérte, akik e meleg nyári napon is képesek mosollyal az arcukon eltűrni a viselet melegét, hogy a nézőkben felszabadítsák a tánc szenvedélyét.
A háromnapos vigadalom első estéjén az egyetem központi épületével szemben felállított színpadon gondoskodtak a jó hangulatról. Három korcsoportjával fellépett a Szegedi Táncegyüttes és a Délikert Napsugár Táncegyüttes, a budapesti Bartók Táncegyüttes, a százhalombattai Forrás Néptáncegyüttes, a Vajdaságból érkezett Juhász Zenekar, a domoszlói Jázmin Néptáncegyüttes, a Debreceni Népi Együttes, valamint a Nyíregyházáról hozzánk látogató Igrice Néptáncegyüttes is.
A vigasságok azonban nem érnek véget a Dugonics téren. Ma és holnap este 20 órától a Kisszínházban folklóresttel folytatják a nyitónapot. Roboz István elmondta, nagy öröm, hogy a színházba szóló, közel 200 vendég számára fenntartott ülőhelyekre már a kiírást követő első napokban elkeltek az ingyenes jegyek.
Gaál Bernadett
|
||