XXII. Országos Néptáncverseny Szolnokon

A fesztivál célja a korábbi alkalmak hagyományait követve, a néptáncegyüttesek, az alkotók számára művészeti fórumot biztosítani, és új alkotások létrejöttét ösztönözni. Támogatni az egyéni művészi alkotás minél szélesebb kiteljesedését, tekintettel a XXI. század elejének megkerülhetetlen elvárásaira. Teret adni a színpadi néptáncművészetet megújítani szándékozó, bátor kezdeményezéseknek.

A fesztiválon szereplő műveknek kiindulásukban a folklórra kell támaszkodniuk. A művek elbírálásának szempontja a művészi érték. A verseny rendkívül komoly színházi körülmények között zajlott, hiszen a helyszín a Szigligeti Színház volt. A zsűrit olyan neves szakemberek alkották idén, mint Mihályi Gábor a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője, Kútszegi Csaba író, kritikus, szerkesztő, a Színház című folyóirat rovatvezetője, a Tánckritika.hu főszerkesztője, a KútszéliStílus.hu alapító-szerkesztője, Dr. Felföldi László néptánckutató, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, és Mucsi János Harangozó Gyula-díjas koreográfus a Duna Művészeti Társaság elnöke, Furik Rita koreográfus, Eredics Gábor népzenész a Liszt Ferenc zeneművészeti Egyetem tanára, valamint Prezsner Boglárka, dramaturg és színházpedagógus.

A szolnoki fesztivál immár 45 éve az ország legrangosabb néptáncversenye, ahol számos ma ismert koreográfus és alkotó bontogatta szárnyait, például Román Sándor az Experidance vezetője.

A Forrás Néptáncegyüttes a generációváltást követően először indult országos versenyen, azt követően, hogy kiemelkedő siker és érdeklődés mellett mutatta be a Levelek című táncszínházi művet.

Az együttes nagy fába vágta a fejszéjét, hiszen a megszokott autentikus néptánc mellett komoly kortárs tánc darabbal is készült arra a versenyre, ahol megjelenhettek a hivatásos együttesek is. A fesztivál 45 éves története óta először fordult elő, hogy a Magyar Állami Népi Együttes vagy a Honvéd Együttes versenyzőként szállhatott ringbe.

Fundák Kristóf Viski táncok című koreográfiáját ismerheti a battai közönség, hiszen a Levelek zárótétele, ám most Szabad? címmel, került bemutatásra, egy kis átalakítást követően ez a részlet.

Horváth Zsófia a kortárs néptánc műfaj rajongói számára ismert alkotó, első alkalommal dolgozott együtt az együttessel. Az Ess eső ess című mű, merőben más, mint amit a táncosok eddig megszoktak. Igazi kortárs néptánc, új stílusú zenével, amely Szabó Dániel zeneszerző alkotása.

A fesztiválon a közel ötven jelentkező együttes közül a zsűri az előválogatót követően 18 együttes részvételét engedélyezte.

A díjkiosztó más örömteli pillanatokat is hozott a Forrás számára:

  • a zenei díjat Szabó Dániel nyerte el, az Ess eső című koreográfia zenéjéért
  • az Ess eső ess című koreográfiával Horváth Zsófia koreográfusi II. helyezett lett,
  • a Forrás Néptáncegyüttes összteljesítménye alapján a II. helyezést érte 

Szeretnénk ezúton is gratulálni minden táncosunknak a nagyszerű eredméynekhez!

Beszámoló az Orbán napi eseményekről

Orbán napi szokások:

Orbán a méhek védőszentje, hisz ekkor rajzanak ki először a méhek. A szőlősgazdák Orbántól a közelgő jégesők elhárítását kérték. Szobrát templomi körmenetben vitték ki a szőlőkbe. Szent Orbán a szőlőhegyek, szőlősgazdák védőszentjévé is vált. Ha jó idő volt szobrát borral locsolták, s egész nap óbort ittak, ha viszont hideg, fagyos idő köszöntött be, néhány helyen megdobálták, megvesszőzték a szent szobrát. Az időjáráshoz kapcsolódó népi mondás szerint „májusi eső aranyat ér” igencsak fontos megállapítás, hiszen a növekedő, dússá váló növényzetnek, friss ültetésű palántáknak igencsak kellett a víz.

 

A Mandulavirág Táncegyüttes 2013.05.25-én a tárnoki Orbán napon vendégszerepelt. Az előadott koreográfia címe: Komám asszony, hol az olló... . A koreográfia végén elénekeltek egy szlovák népdalt  Zajacsik, majacsik címmel, melyet a szlovák ajkú közönség igen jól fogadott. Volt az idősebb generáció között, aki könnyes szemmel hallgatta végig és megköszönte a gyerekeknek, hogy eszébe juttatták a fiatal korát.

Beszámoló az Apróforrás Táncegyüttes 2012/13-as évéről

A csoport életében meghatározó elemként bírt októberben a "játékos nyílt nap" lebonyolítása, melyen a hazai tájegységünk, Mezőföld bemutatására került sor a táncoktól elkezdve egészen a viseletig minden téren. 
2012 karácsonyán, az év végi műsoron bagi táncaikkal kápráztatták el a szülők, hozzátartozók szemeit.

Ebben az évben egy új táncanyag elsajátítása is céljaink közé tartozott, Bukovina polgári és körtáncain táncain kívül a silladrival ismerkedtek a gyerekek, melynek eredménye egy új koreográfia megszületése lett. Fordulópontnak számít a gyermekek életében, mivel először készült a számukra olyan mű, amelyben nem a játék kapja a főszerepet, hanem az adott tájegység sokrétű táncait tartalmazza.
2013 májusában a közép-magyarországi régió gyermekfesztiválján is részt vett újdonsült koreográfiájával, ahol szép eredménnyel állta meg helyét a néptáncegyüttes.

Beszámoló a Csermely Táncegyüttes 2012/13-as évéről

Az Érden működő csoportok közül korosztályilag a legidősebb gyermekek táncolnak a Csermely csoportban, heti rendszerességgel, kétszer másfél órában. A foglalkozások keretein belül a Kárpát-medence táncainak és hagyományainak megismerésén túl egy összetartó közösség kialakítása a célunk. Hiába járnak más és más iskolába, a néptánc szeretete idevonzza őket az Érdi Művelődési Központba. A továbbiakban lehetőséget kaphatnak Százhalombattán, a Forrás Néptáncegyüttes székhelyén, a Táncházban, hogy tovább folytathassák megkezdett munkájukat. Idén új tagokkal bővült a csoport, a diósdi nagysiba együttesből emelkedtek egy magasabb fokra, akik rendületlenül vették az akadályokat. 

Az idén elsajátított tájegység Rábaköz, melynek dus típusú táncát tanulták a gyerekek, melyből koreográfia is készült. Egy másfajta előadás, amely tulajdonképpen dramaturgiai elemekkel átszőtt táncjáték , mely Hany Istók legendáját dolgozza fel.

2013 májusában a közép-magyarországi régió gyermekfesztiválján is részt vett újdonsült koreográfiájával, ahol szép eredménnyel állta meg helyét a néptáncegyüttes.


Beszámoló a Palánta Táncegyüttes 2012/13-as évéről

A Palánta Táncergyüttesbe 4 éves kortól várjuk a leendő táncos gyerekeket. A csoport főként százhalombattai óvodásokból áll. A tanév folyamán kitűzött cél elsősorban a népi játékok, mondókák, népdalok elsajáítása ill. a táncos mozgás alapozása Kunosné Ács Erzsébet vezetésével. Elős félévben tartottunk nyílt órát, ahol a szülők is betekintést nyerhettek a tanulási folyamatba. A második félévben nagy izgalommal készülünk az elős színpadi szerepelésünkre, amelyre a százhalombattai tanévzáró műsoron kerül majd sor.

 

 

 

Beszámoló a Nagyforrás Táncegyüttes 2012/13-as évéről

A Nagyforrás Táncegyüttes a Forrás Táncegyüttes közvetlen utánpótlását képezi, a terhelésük, elfoglaltságuk is hasonlatos. Számtalan belföldi és külföldi fesztiválon, fellépésen és nagyobb szakmai programon képviselik az iskolát, valamint Magyarországot. A csoport elsődleges célja: a repertoárjának kialakítása, a régiek szinten tartása és új koreográfiák készítése. Régiek: Illés Zoltán: Vasárnap délután, Lévai Péter: Györgyfalvi legényes, Majoros Róbert és Majorosné Szabó Vera: Tövisháti mulatság; újak: Sikentáncz Szilveszter és Zsille Dóra: Ej a titkos.... , Nemecsek Levente: Katonadolog, Majoros Róbert és Majorosné szabó Veronika: Falvain jussa egy kis hazai, táncok Jenőről. A Forrás Levelek című új műsorába készülő koreográfia egy hegyközi lánytánc, melyben már az Ifjúforrás női tánckara is szerepet kapott. A koreográfiák betanulása mellett fontos volt a technikai és állóképességük fejlesztése is, melyre nagy hangsúlyt fektettünk. Szeptembertől Fundák Kristóf és Kaszai Lili egy tematikus művet alkotott számukra Tél címmel, melynek anyaga főként erdélyi dialektus területről való.

Beszámoló a Szőlővirág Táncegyüttes 2012/13-as évéről

A diósdi Tavaszköszöntő Fesztiválon mutatták be először a Micsoda csuda? című koreográfiájuk, melyben mondókákra felfűzve sárközi ugróst táncoltak.

Próba közben:

Beszámoló az Ifjuforrás Táncegyüttes 2012/13-as évéről

Az Ifjúforrás Táncegyüttes Százhalombattán április 27-én a Tánc világnapja keretében nagy sikerrel mutatta be kalocsai koreográfiáját, melynek címe Elhordja a szél a gyalog utat... Ezzel a koreográfiával láthatták őket május 1-jén is Százhalombattán.

 

Beszámoló a Cseppforrás Táncegyüttes 2012/13-as évéről

Cseppforrás Táncegyüttes 2013. április 11-én érszt vett az Országos Tanulmányi Versenyen, mely Nagytétényben került megrendezésre. Kötelező táncuk kalocsai mars, lassú és friss csárdás improvizáció volt. Szabadon választottként pedig a sárközi ugróst, lassú és friss csárdást táncoltak. Bandázás Sárpilisen című koreográfiájukkal, melyet Fábián Zsófi tanított be számukra elnyerték a zsűri különdíját. Ezt Százhalombattán is láthatta a közönség a május1-jei rendezvényen.

 

 

 

Beszámoló a Kiskutyavár Táncegyüttes 2012/13-as évéről

Az érdi telephelyű Kiskutyavár Táncegyüttes sikeres fellépéseket tudhat maga mögött. Első bemutatkozása a csoportnak helyt adó Érdligeti Általános Iskola Magyar Kultúra napi gálaműsorán volt. Később nagy sikerrel mutatták be Fábián Zsófia: Apókám mesés kincsei című bukovinai táncokat és játékokat feldolgozó koreográfiáját az érdi rendezésű Újévköszöntő Gálaműsorán. A gyermekek kifejezetten elhívatottak a néptánc iránt, melyet az is mutat, hogy több hétvégi plusz próbán is lelkesen megjelentek a siker érdekében. Legutóbb az I. Pesovár napokon vettek részt sikeresen, énekes, táncos és csoportversenyes kategóriákban is. A csoport gőzerővel készül az évégi bemutatóra, ahol már új koreográfiát fognak bemutatni.